Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Ula

:

tarıhce

Ula şehrinin ne zaman kurulduğuna dair kesin bilgi olmamakla beraber MÖ 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Ula’nın yer aldığı bölge; Fethiye ve Kınık dışında antik çağlarda Karya adıyla bilinmektedir. Atina’daki kazılarda çıkarılan kitabelerde MÖ 1440 tarihinde İyonlularla anlaşma yapan Karyalılara ait şehirler arasında “OLA” adı geçmektedir. Evliya Çelebi ise eserinde burasının Menteşe Beylerinden ULAMA Bey tarafından fethedildiği için OLA adının ULA olarak değiştirildiğini kaydetmektedir. XVII.yüzyılda Ula’nın dört bir yanının bağlık bahçelik olduğu, yetiştirilen üzümlerin Mısıra  gönderildiği Evliya Çelebi tarafından kaydedilmiştir. Ula XIX. Yüzyıllarda herhangi bir gelişim göstermemiş küçük bir kasaba olarak kalmıştır.�Ula İlçesi; Doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova Körfezi, Kuzeyinde Muğla, Güneyinde Marmaris  ile çevrili 407 km2 lik yüzölçümüne sahiptir. Ula İlçe Merkezi deniz yüzeyinden 605 metre yüksektedir. Ula İlçesi merkeze en yakın ilçe olup, Muğla’ya 14 km uzaklıkta,Muğla-Marmaris Karayolundan 3 km içeridedir.

Fiziksel açıdan Ula Sahil ovası, Ula Merkezini içine alan Yüksek Vadi ve Kasabanın Dağlık Yöresi olarak üç ayrı yapıdadır. Birinci bölüm Gökova’nın içinde bulunduğu,bir taraftan denizle diğer iki taraftan da  sarp dağlarla çevrili olan ova, İkinci alt bölge olan İlçe merkezinin bulunduğu yüksek Ula Ovası, Üçüncü alt bölge ise  kasabanın etrafındaki dağlık kısımda yerleşmiştir. Dağınık mahallelerden oluşan köyler, küçük dik yamaçlı vadilerde kurulmuştur.

Ula İlçesi Akyaka ve Gökova olmak üzere 2  Belde ve Akçapınar, Arıcılar, Armutçuk,Ataköy, Çıtlık, Çiçekli, Çörüş, Elmalı, Esentepe, Gökçe, Gölcük, Karabörtlen, Kavakçalı, Kıyra, Kızılağaç, Kızılyaka, Örnekköy, Portakallık, Sarayyanı, Şirinköy, Turgut, Yaylasöğüt, Yeşilçam ve  Yeşilova olmak üzere   24 Köyden oluşmaktadır. İlçenin toplam nüfusu 21000, merkez nüfusu ise 5200 civarındadır.


Göl ile birleşen akarsulardan olan Namnam çayı Ula ilçesinin 5-6 km kadar doğusunda doğar ve Köyceğiz Gölünün Yüksekbük Mevkisine ulaşır. Kış ayları ve bahar mevsiminde çok hızlı ve taşkın halde akmasına rağmen yaz aylarında bu çayın suları işe yaramayacak derecede azalmaktadır.

Ula içinden geçerek Gökova’ya akan Akarca (Karadere) Çayı suların çoğaldığı bahar aylarında Gapız Uçurumu’ndan aşağıya dökülürken oluşturduğu şelale görülmeye değer muhteşem bir görüntü oluşturur.

Sulama amacıyla Akarca Çayı’nın önüne Belediye tarafından  bentlerin yapılmasıyla Ula Göleti oluşmuştur.

Gökova ve Akçapınar Köyü Hudutları içinde araziden kaynayıp denize dökülen Azmak tabir edilen akarsu vardır.Muğla’nın Yatağan dışındaki tüm ilçelerinin denize kıyısı vardır ve 5 km kıyı uzunluğu ile  denize en az kıyısı olan İlçe Ula’dır. Gökova Körfezi iki yarımadadan oluşur ve Muğla’nın en büyük üç körfezinden biridir.

Akdeniz iklim kuşağında olan Muğla’nın bütün ilçeleri özel konum etkisiyle farklı özelliktedir. Ula kasabası bozuk bir Akdeniz iklim  özelliği taşırken Gökova’da bu iklim özelliği, denizselliğin de etkisiyle daha yoğun hissedilir.Ula Merkezde hissedilen karasallık , daha yüksek olan dağlık bölümde daha yoğundur. Buralarda yayla iklim özelliğide görülür.

Ula da dağların büyük bir bölümü ormanlar ile örtülüdür. Yamaçlarda yaz ve kış yeşil kalan maki topluluğu bulunmaktadır. Denizden 700 metre yüksekliği kadar Zeytin, Palamut, ve Makiler 700-1000 metre yüksekliğe kadar Çam 1000 metreden  yüksek yerlerde iğne yapraklı Akçam, Karaçam, Sedir ve Ardıç ağacı görülür. Bunların dışında Kızılçam, Sandal, Pinar, Kavak, Fıstık Çamı, Servi, Meşe, Okaliptüs, Tehnel(Defne), Söğüt ve Çınar ağaçları vardır. Ayrıca Güney Amerika da rastlanılan Günlük (Sığla) ağaçları Ula ormanlarında da bulunmaktadır. Orman altı bitkilerinden ise sarmaşık, böğürtlen otlardan da devedikeni, tırfıl, ayrık, yabanıl, yulaf, kekik, adaçayı, semizotu, ısırgan, tere ve nane gibi türler yaygındır.

İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Her türlü tarım ürünleri ve sebze yetiştirilmektedir. Arazi sulamaları artezyen kuyuları ve Akarca Göletinden sağlanmaktadır. Kızılyaka köyünde 4120 dönümlük arazi üzerine kurulan fidanlıkta çeşitli meyve fidanları üretilmekte, tarla ziraati ve ikinci ürün teknikleri geliştirilmektedir. İlçedeki kültür arazisi miktarı 7.403 hektardır. İlçede çiftçilikle uğraşan aile sayısı yaklaşık 2.731’dir . İlçe merkezinin köylerinde küçük ve büyükbaş hayvancılığı yapılmakta olup, Sarayyanı, Karabörtlen, Portakallık, Çıtlık, Kızılyaka Köylerinde ve Gökova Beldesinde hayvanlardan elde edilen sütler Yatağan Süt Endüstri Kurumuna,  Gökova’ daki mandıraya ve İlçe Merkezinde Belediyece 1993 yılında kurulan ULAŞ Süt Ürünleri Kooperatifine satılmaktadır.  İlçe ve köylerinde yaklaşık 61.000 arı kovanı bulunmakta olup, yıllık 21.000 ton kadar bal elde edilmektedir.  Akyaka ve Akçapınar Köylerinde balıkçılık kooperatifleri kurulmuş ve faaliyetlerini sürdürmektedirler.İlçe genelinde konutlar tek katlı olup, ahşap ve bahçelidir.Bu evlerin 19 tanesi Eski Eserler ve anıtlar kurulunca korumaya alınmıştır. Ancak ekonomik nedenlerle “Ula Tipi Evler” in yerini her geçen gün betonarme inşaatlar almaktadır. İlçe Merkezi ve Köylerinde ailelerin %30’u bir çocuklu %56 sı iki çocuklu %14’ü üç ve daha fazla çocukludur. Akyaka, Gökova, Karabörtlen, Kızılyaka köylerinde sağlık ocakları bulunmaktadır. İlçede eğitim ve öğretim düzeyi  oldukça yüksektir. Açılan kursların katkısı ile okuma yazma oranı % 98 üzerine çıkmıştır. İlçe merkezinde 1 ilköğretim okulu, 1 çok programlı Lise ve 1 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

İlçenin Akyaka Beldesi turistik bir yer olup, yazın yerli ve yabancı turistlerin uğradığı sahil beldesidir. Gökovada da Marmaris yolunun Akyaka ile Akçapınar arasındaki yemyeşil okaliptüs ağaçlarının oluşturduğu doğal tünel ülke çapında ünlüdür. Ayrıca Ula’dan Gökova’ya inerken Sakardan Ovanın ve denizin görünüşü muhteşemdir. Gökova’da bulunan azmakta ise çeşitli balıklar, kaplumbağalar ve yabani su kuşları bulunmaktadır.  Gökova Körfezinin güneybatısında Saray adası, Orta ada ve Küçük Ada’dan oluşan üçlü bir küme vardır.Gökova Çetibeli Koyu ile Taşbükünden motorla günübirlik gidilebilen, zeytin ağaçları ile kaplı Sedir adasında; Kleopatra’nın Mısır’dan getirdiği rivayet olunan yuvarlak çok özel kumlarla kaplı bembeyaz bir kumsal vardır. Bu özel kumların organik içerikli olduğu sanılmaktadır.  Ada ortasına kadar uzanan bu koyda Kleopatra’nın Mark antonius ile denize girip yüzdüğü söylenmektedir. Bu ada üzerinde turistlerin ilgisini çeken tiyatro, kilise ve tapınak kalıntıları bulunmaktadır.

İlçe Merkezinin doğusunda Alicin dağının yükseldiği yerde (Efsaneye göre Öldükten sonra ruhun dirildiğine inandıkları bu nedenle de ölülerini insanların saldırmaması için yüksek kayalara gömdükleri ) Karyalılara ait mezarlar olan Yedi Delik Mağarası, Ula’nın kuzeybatısında ve Çakal Çayının yanında bulunan Karyalılar tarafından yapılmış İnönü Mezarları, Ula sınır ayırımında ilçe Merkezinin batısında Klandos Harabeleri, Bugün Gökova olarak bilinen yerde, Kozlukuyunun hemen üzerindeki dağlık kısımda  Karyalılar’ın İdyma adını verdikleri yerleşim yeri bulunmaktadır.

Türk Devri eserlerinden 1489 yılında yapılan Hacı Mustafa Camisi, 1376 yılında yapılan Yeni cami,  1580 yılında yapılan Hüsam Reis Cami  ile Ağalar cami bulunmaktadır.
 • Ula Belediyesi
 • Muğla Belediyesi
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu
 • Muğla Valiliği